معرفی برندگان جشنواره فیلم ونیز؛ جعفر پناهی برنده جایزه ویژه هیات داوران شد
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۹۸۱۹۸۹
جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۲ با برپایی مراسم اختتامیه و معرفی برندگان این دوره در سالا گرانده، پس از ۱۰ روز به پایان خود رسید.
برندگان امسال چنین معرفی شدند:بخش مسابقه اصلی
شیر طلایی بهترین فیلم: «همه زیبایی و خونریزی» ساخته لورا پوتراس از آمریکا
شیر نقرهای جایزه بزرگ هیات داوران: فیلم «سنت عمر» ساخته آلیس دیوپ
شیر نقرهای بهترین کارگردانی: لوکا گوادانینیو برای فیلم «استخوان ها و همه»
جایزه ویژه هیات داوران: «خرس نیست» ساخته جعفر پناهی
بهترین بازیگر مرد: کالین فارل برای «بانشیهای اینیشرین»
بهترین بازیگر زن: کیت بلانشت برای «تار»
بهترین بازیگر نوظهور (جایزه مارچلو ماسترویانی): تیلور راسل در فیلم «استخوان ها و همه»
بهترین فیلمنامه: مارتین مک دونا برای «بانشیهای اینیشرین»
شیر آینده (بهترین فیلم اول جشنواره): «سنت عمر» ساخته آلیس دیوپ از فرانسه
بخش افقها
بهترین فیلم: «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی
بهترین کارگردانی: تیتزا کووی و راینر فریمل برای فیلم «ورا»
جایزه ویژه هایت داوران: دامین کوسور برای فیلم «نان و نمک»
جایزه مخاطبان بخش افقها: «نزوه» ساخته سوداده کعدان از سوریه
بهترین فیلمنامه: فرناندو گونزونی برای فیلم بلانکوییتا
بهترین بازیگر مرد: محسن تنابنده برای «جنگ جهانی سوم»
بهترین بازیگر زن: ورا گما برای فیلم «ورا»
امسال گروه داوران بخش مسابقه اصلی به ریاست جولین مور برگزار شد و لیلا حاتمی، کازوئو ایشیگورو، لئوناردو دیکاستانزو، آدری دیوان و رودریگو سوروگوین اعضای هیات داوری بودند.
بیشتر بخوانید:
اخباری که در وبسایت منتشر نمیشوند!
داوران بخش افقها هم عبارت بودند از: ایزابل کوشت، لائورا بی سپوری، آنتونیو کمپوس، سوفیا جما و ادوارد وینتراپ.
برندگان بخشهای جنبیدر بخشهای دیگر نیز برندگانی وجود داشتند. در بخش افقها اکسترا جایزه بهترین فیلم خود را برمبنای رای مردم به «باغ های معلق» ساخته احمد یاسین الدراجی محصول عراق اهدا کرد.
بخش جنبی روزهای ونیز نیز فیلم «بلو جین» ساخته جورجیا اوکلی را با جایزه تماشاگران و گراهام فوی کارگردان فیلم «دوشیزه» را با جایزه سینمای آینده برگزید.
سی و هفتمین دوره هفته منتقدان جشنواره ونیز جایزه بهترین فیلم را به «آیسمایر» ساخته دیوید واگنر داد و از فیلم «آنهل ۶۹» ساخته تئو مونتویا تقدیر کرد.
جایزه فیپرشی ونیز نیز به فیلم «آرژانتین، ۱۹۸۵» ساخته سانیتاگو میتره به عنوان بهترین فیلم اهدا شد. این فیلم که کمدی و درام را درهمآمیخته درباره محاکمه مشهور رهبران نظامی آرژانتین در سال ۱۹۸۵ است.
فیپرشی بخش افقها / هفته منتقدان هم به «زندگینامه خودنوشت» ساخته مقبول مبارک اهدا شد. کارگردان در این فیلم پرتره دو نسل زیر یک سقف را تصویر کرده و از این طریق دوره دردناک گذار در کشورش را با استادی بررسی کرده است.
فرش قرمز این مراسم از ساعت ۶ به وقت محلی شد و مراسم اهدای جایزه ساعت ۷ (۹و نیم به وقت ایران) آغاز شد. ساعت ۸ نیز کنفرانس مطبوعاتی توسط هیات داوران برگزار شد.
منبع: فرارو
کلیدواژه: جشنواره فیلم ونیز جعفر پناهی سینما بهترین بازیگر هیات داوران بهترین فیلم بخش افق ها برای فیلم
درخواست حذف خبر:
«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را بهطور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کردهاست، لذا منبع این خبر، وبسایت «فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۹۸۱۹۸۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتیکه در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
خبر بعدی:
معرفی داوران هفته بیست و پنجم لیگ دسته اول فوتبال
به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از فدراسیون فوتبال، اسامی داوران هفته بیست و پنجم لیگ دسته اول فوتبال کشور اعلام شد که به شرح زیر است: چهارشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۳ نفت و گاز گچساران - شاهین بندرعامری داور: امین خدادپور کمک ها: نجف پناهی، علی معصومی، محمد معافی ناظر: ایرج نظری داماش گیلانیان- مس شهر بابک داور: بهمن ممشلی کمک ها: بابک خسروی، محمد حیدری، حسین اسماعیلی ناظر: جمشید دانشمند خوشه طلایی ساوه- خیبر خرم آباد داور: حسین زیاری کمک ها: فرهاد فرهادپور، محمد حمیدی و میثم صفاری ناظر: عباس مهدی زاده نفت مسجد سلیمان- شهر راز شیراز داور: سید ابراهیم موسوی کمک ها: بهمن عبداللهی، احمد حقانی و حسین امیدی ناظر: عبدالرسول استادزاده مس کرمان - آریو اسلامشهر داور: مسعود حقیقی کمک ها: رضا احمدی، مرتضی رجال زاده و احمد مرشدی ناظر: مجید معماری پارس جنوبی جم- چادرملو اردکان داور: ناصر جنگی کمک ها: حامد صفایی، عدنان پیروی و علی سام ناظر: سعادت باغبان مس سونگون ورزقان - آبی پوشان جنوب داور: حامد سیری کمک ها: مجتبی قاسمی، سعید محمدی و ابراهیم خاجانی ناظر: بابک وسیله بر فجر سپاسی شیراز- دریا کاسپین بابل داور: محمدجواد عبداللهی کمک ها: فرزاد ایمان نژاد، اکبر عمرانی و حمید طیب ناظر: تورج عیوض محمدی سایپا - شهرداری آستارا داور: میثم عباسپور کمک ها: امید افخمی و مهران مصطفوی و فرهاد قاسمی ناظر: مهرداد ذهبی